Men’s basketball: 2021-2022 showcase calendar


HOOP NJ GROUP COUNCIL

Dunn Center, Elizabeth

Friday 17th December

Trenton Catholic vs. Roman Catholic (Pa.), 5

Blair Academy vs. International Sports Academy, 6.30am

Plainfield vs. Elizabeth, 8

Saturday, December 18

Saint-Benedict versus Roman Catholic (Pa.), 3

Rutgers Prep vs, Manasquan, 4:40

Catholic Hudson vs. Hun, 6:20

Sunday December 19

Catholic Trenton vs. Columbia, 1

Arts vs. Elizabeth, 2:40

Preparation of Seton Hall versus preparation of Don Bosco, 4:20

JIMMY V CLASSIC

At Cherokee

Saturday, December 18

Main gym

Eastern vs Doane Academy, 10

Cherry Hill East vs. Westampton Tech, 11:30 a.m.

Paul VI v Overbrook, 1

Haddonfield vs. Timber Creek, 2:30

Kingsway vs. Burlington City, 4

Lenape vs. Linden, 5:30

Cherokee vs. Haddon Township, 7

Back Gym

Pemberton vs. Williamstown, 10:30 a.m.

Wildwood vs. Collingswood, 12

Sterling vs. Delsea, 1:30

Catholic Camden vs. Moorestown, 3

Haddon Heights vs. Bordentown, 4:30

Catholic Gloucester vs. Washington Township, 6

OCEAN CITY PBA TIPOFF WEEKEND

Saturday, December 18

Cape May Tech vs. Vineland, 1:45

Atlantic City vs. St. Joseph (Hamm.), 5:15

Lower Cape May vs. St. Augustine, 7

Sunday December 19

Pleasantville vs. Hammonton, 1:45

Wildwood Catholic vs. Egg Harbor Township, 3:30 p.m.

Continent vs. Ocean City, 7

DOCTOR GERALD GLISSON CLASSIC

At Paterson Eastside

Saturday, December 18

Paterson Eastside vs. Neptune, 1:30

Immaculate Conception vs. Catholic Paramus, 3:30

Depaul vs. Teaneck, 5:30

Paterson Kennedy vs. Paterson Charter, 7:30

PETE AND JAMEER NELSON CLASSIC

At Widener University

Thursday, December 30

5:30 Rutgers Prep vs Lower Merion (Pa.)

7:00 a.m. Patrick School vs. George School (Pennsylvania)

BERGEN CATHOLIC SHOWCASE

Sunday January 2

Manasquan vs. Catholic Bergen, 4

Ranney vs. Ramapo, 6

CLASSIC SEAGUL

To the Holy Spirit

Friday January 7

Atlantic City against the Holy Spirit, 8

Saturday January 8

Wildwood vs. Cedar Creek, 12:30 p.m.

Ocean City vs. Rancocas Valley, 3:30

Lower Cape May vs. Southern, 5

St. Augustine vs. Timber Creek, 6:30 a.m.

Elizabeth v Neumann Goretti (Pa.), 8

Sunday January 9

Continent vs. Cherokee, 12:30 p.m.

Camden Catholic vs. Wildwood Catholic, 2

Saint-Joseph (Hamm.) V Haddonfield, 3:30

Lenape vs., Newark East Side, 5

Township of Egg Harbor vs. Linden, 6:30

Pleasantville vs. the Holy Spirit, 8

SFIC SECONDARY SCHOOL HOOPFEST

At Kean University

Saturday 8 January

Hudson Catholic vs Seton Hall Prep, 12:15

Catholic Union vs. Catholic Roselle, 2:15

COACHES VS. CANCER SHOWCASE

in Montgomery

Saturday January 8

South Brunswick vs Somerville, am

JP STevens vs. Hillsborough, am

Township of Haddon vs. Bridgewater, 12

Hackettstown vs. North Hunterdon, 2

Township of Burlington vs. Monroe, 3:30

Sparta vs. Watchung Hills, 5

Lenape vs. Colonia, 6:30

West Morris vs. Montgomery, 8:30 a.m.

DI’JON ALLEN JORDAN CLASSIC

In Plainfield

Saturday January 8

2:30 Rahway vs. Columbia, 2:30

4:00 Plainfield vs. Newark Central, 4

TRENTON CATHOLIC SHOWCASE

Saturday January 8

Mater Dei Prep vs. Hamilton West, 1:30

Twp in full ownership. in Catholic Trenton, 3

CLASSIC METRO

Session 1

Cure Arena, Trenton

Thursday January 13

First Love Academy (Pa.) V Bergen Catholic, 5:30

Long Island Lutheran (NY) v Roselle Catholic, 7

Montverde Academy (Florida) vs. Camden, 8:30 a.m.

DENNIS GREGORY CLASSIC

At Caldwell College

Saturday January 15th

Cedar Grove vs. Verona, 10 a.m.

Catholic Hudson vs. Don Bosco, 12

Rutgers Prep vs. Catholic Bergen, 2

Compass Basketball Academy v Patrick School National, 4l

Sainte-Marie (Ruth.) V Rutherford, 6

CLASSIC MLK

In Gloucester

Saturday January 15th

Audubon vs. Pennsville, 10

Catholic Gloucester vs. Florence, 11:30 a.m.

Overbrook vs. Wildwood 1

Monday January 17th

Kingsway vs. Haddon Township, 10

Delsea vs. Cedar Creek, 11:30 a.m.

Glassboro vs. Gloucester, 1

Williamstown vs. Sterling, 2:30

BIG SHOOTING NORTH

At Roselle Catholique

Friday January 21

Hillcrest Prep (AZ) vs. Patrick School, 8

saturday 22 january

Hillcrest Prep (AZ) vs. Roselle Catholic, 7

NEW JERSEY VS. NEW YORK SHOWS

At Iona

Saturday 22 January

Don Bosco Prep vs St. Raymond’s, 11:30

Preparation of St. Peter against preparation of Iona, 1:30

Hudson Catholic vs. Christ the King, 3:30

Catholic Bergen vs. Cardinal Hayes, 5:30

Patrick School vs. Bishop Stepinac, 7:30

CLASSIC JEFF CONEY

In the Rancocas valley

Saturday 29 January

Main gym

Cherokee vs. Rancocas Valley, 10:30 a.m. (GIRLS)

Overbrook vs. Cherry Hill East, noon

Triton vs. Rancocas Valley, 1h30

Saint-Augustin vs. Moorestown, 3

Catholic Camden vs. Atlantic City, 4:45

Haddonfield vs. Burlington Township, 6:15

Lenape vs. Trenton Catholic, 7:45

Back Gym

Saint-Joseph (Hamm.) Vs. Eastern, 11

Chelsea vs. Hightstown, 12:30 p.m.

Catholic Wildwood vs. Williamstown, 2

Township of Egg Harbor vs. Cherokee, 3:30

Pemberton vs. Highland, 5:15

Holy Spirit vs. Timber Creek, 6:45

CLASSIC METRO

Session 2

RWJ Barnabas Health Arena

Toms North River

Thursday February 3

Oak Hill Academy vs. Legacy, 1

Sunrise against Bishop Walsh, 3

IMG Against The Light, 5

Wasach vs. Lutheran Long Island, 6

Camden vs. Gill St. Bernard’s, 7

Montverde Academy vs. Catholic Bergen, 9

Friday February 4

IMG vs. Patrick School, 1

Inheritance against Bishop Walsh, 3

Oak Hill vs. Wasatch, 5

Sunrise against Westtown, 7

Montverde Against The Light, 9

Saturday February 5

Compass against St. Thomas More, 9

The Light vs. Gill St. Bernard’s, 11

Manasquan vs West Side, noon (alternate site)

Wasatch vs. Bishop Walsh, 1

Patrick School vs. Link Academy, 1:30 (alternative site)

Montverde vs. Legacy, 3

IMG vs. Sunrise, 5

Camden vs St. Peter’s Prep, 8

Oak Hill vs. Roselle Catholic, 9

Sunday February 6

St. Thomas More vs. Phelps Prep, 10:30 a.m.

Phelps School vs. First Love Christian, 12:30 p.m.

Rumson-Fair Haven vs. Newark Arts, 2

IMG Prep vs. Patrick School Prep, 3:30

Westfield vs St. Joe’s Prep, 5:30

St. Thomas Aquinas v George School, 7

ACADEMY OF PREPARATION FOR THE HOLY CROSS

BOYS BASKETBALL SHOWCASE

In preparation for Holy Cross

Friday February 4

Haddon Heights vs. Medford Tech, 4

Overbrook vs. Bordentown, 5:45

St. Joseph (Hamm.) V Westampton Tech, 7:30

Saturday February 5

Bishop Eustace vs. Burlington Township, 10:30 a.m.

Cherokee vs. Haddonfield, 12:15

Catholic Trenton vs. Paul VI, 2

Gloucester Catholic vs. Camden Catholic, 3:45

Township of Egg Harbor vs. Moorestown, 5:30 p.m.

Penns Grove vs. Burlington City, 7:15

Sunday February 6

Camden vs. St. Augustine, 1

Audubon vs. Holy Cross Preparation, 3:45

BATTLE BY THE BAY

In Atlantic City HS

Friday February 4

Egg Harbor vs. Maths, civics, science (Pa.), 6

St. Augustine’s vs. Atlantic City, 7:30 a.m.

About Kimberly Alley

Check Also

A Pro League can really boost basketball in India: Scott Flemming

The NBA has grown in popularity in recent years in the Indian subcontinent. Whether it’s …